BİLTEN Türkiye’nin ilk ve tek elektronik kimlik belgesi üreten ve dağıtan kurumudur. Elektronik kimlik belgeleri elektronik ticaret veya elektronik iş uygulamalarında güvenliğin sağlanması için gereklidir. 

E-ticaret ve e-iş uygulamalarına geçişte dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilmek için e-kimliğin kullanımı ve yaygınlaştırılması önemli bir yer tutmaktadır. BİLTEN e-kimlik hizmetleri dünyadaki gelişmelere paralel olarak e-kimliğin Türkiye’de kullanımını arttırmak amacıyla web üzerinden ücretsiz e-kimlik dağıtmaktadır.
E-kimliğinizi almak için tıklayınız.

BİLTEN’de bu alanda yapılan çalışmalardan bir diğeri, kurumların kendi içlerinde veya diğer kurumlarla olan ortak uygulamalarında kullanmaları amacıyla e-kimlik üretimi ve yönetimi yapan, açık anahtarlı altyapılara (PKI) uygun standartlarda çalışan entegre bir e-kimlik hizmet sağlayıcısı yazılımının geliştirilmesidir.
Bu ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

BİLTEN açık anahtarlı altyapılara ilişkin proje bazında uygulamalar geliştirmektedir. Kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda elektronik imza ve beraberinde e-kimlik dağıtım ve yönetim uygulamaları gibi açık anahtarlı altyapıların kurulmasına önayak olan projeler gerçekleştirmektedir.
BİLTEN’de bu doğrultuda yapılmış çalışmalar hakkında bilgi için tıklayınız.

 

Copyright © 2000-2001 TÜBİTAK-BİLTEN. Her hakkı saklıdır.